DC Comics

Yeni Çizgi Roman Okumaya Başlayacaklara Tavsiyeler

Yeni Çizgi Roman Okumaya Başlayacaklara Tavsiyeler
Yeni Çizgi Roman Okumaya Başlayacaklara Tavsiyeler

Yeni Çizgi Roman Okumaya Başlayacaklara Tavsiyeler

Çizgi romanların filme uyarlanmasından sonra ciddi bir kitlenin ilgisini çeken çizgi roman yeni okuyucular elde ediyor.
Büyük şehirlerde çoğalan çizgi roman satılan mağazalar ve dükkanların etkisiyle sektöre duyulan ilgi kat kat daha arttı bunun en temel etkenlerinden biride halk arasında bilinen dost tavsiyesi yani fısıltı gazetesi sayesinde çizgi roman büyük bir ilgiye sahip oldu.

Bu ilgi ile çizgi romana başlayacak kesimler mevcut fakat çizgi romana nereden başlayacaklarını bilemiyorlar ve çoğu rastgele bir çizgi romanı okumaya başlayarak karmaşık ve düzensiz bir labirentin içinde kendini kaybedip bu hevesi ne yazık ki başlamadan bitiyor.

dc comics - çizgi romanlar

dc comics – çizgi romanlar

Bizde elimizden geldiğince size bu içeriğimiz de “çizgi romana nereden başlamalıyım” sorusunu cevaplamaya çalışacağız.
Bu sorunun cevabı aslında üç ayrı dala ayrılıyor bunlar; Marvel evreni , DC evreni ve bağımsız çizgi romanlar.
Bu sorunun en basit cevap verebileceğim olan “Bağımsız Sektör” genellikle Avrupa ve bölgesinden çıkan bu çizgi romanlar genellikle hiç bir birleşik evrene dahil olmuyorlar bu yüzden kişisel bir zevke göre rastgele alınıp okunulabilir bu dağın sadece görülen kısmıydı görülmeyen kısmında ise Marvel ve DC Dünyası var bu Dünyaya girersek işler biraz karışacak.

Bu iki şirketin de tüm çizgi roman serileri tek bir evren mantığı ile çıkartıldığı için bir seriyi okumaya başladığınız zaman karakterin macerasını değil o evrende yaşanan olayları okumuş olursunuz. Bu yüzdendir ki tüm karakterler, mekan ve olay döngüleri birbiriyle sık sık bir bağlantı oluşturur.

Genel olarak okurların kafasına takılan nokta tam olarak bu diyebilirim , Her şey kronolojik bir şekilde oluştuğu için tutup çizgi romanlardaki geçen hikayeyi anlamak isterseniz bu şirketlerin kuruluşundan bu yana çıkarılan tüm çizgi romanlar demek buda sadece “Marvel Dünyası”ndan 10.000 küsür çizgi roman demektir. Bu koşulda eski yayınlarında koleksiyon niyetine uçuk fiyatlara satılmasını’da göz önüne alırsak para yağmasına sağlayan özel güçleriniz yoksa bu fikir pekte akıl karı değil.
Cevap : Alacağınız çizgi romanlar 2000 yılından sonrası olacak.

marvel çizgi roman

marvel çizgi roman

Marvel ve DC Comics şirketleri de çizgi roman evrenlerine 2000 yılından sonrasında yeni okurlara yönelik daha anlaşılır katmaya o kıvama getirmeye çalıştılar, yeni bir çizgi romanı eline aldığınızda sizi öncesinde veya sonrasında okumanız gereken şeyler varsa belirttiklerini göreceksiniz fakat bu olay ülkemizde ne yazık ki imkansız düzeyde nedeni ise çeviri yapan yayın evlerinin genel olarak öykünün tamamını bir ciltte toplamasıdır. Sayı Sayı satmaya karşıdır, bir hikayeyi okumaya başladığınız zaman hikaye başlamış ve bitmiş olur. İlla kronolojiyse de derdiniz 4-5 Cilt okuduktan sonra tüm evren ve tarih mantığı yavaştan kafanıza oturacaktır.

İşin biraz aslına gelecek olursak tavsiyemiz bir çizgi roman satan mağazalara girin, bir çizgi romanı elinize alın ve sayfalarını biraz kurcalayın, arkasındaki tanıtım bültenini mutlaka okuyun içindeki ve kapak çizimlerine göz gezdirin bunları yapmadan önce çizgi romanlar hakkında yorumları açın okuyun ve son olarak en önemlisi siyah beyazdan uzak, kuşe kağıda yakın olun.

Yeni Çizgi Roman Okumaya Başlayacaklara Tavsiyeler

Yeni Çizgi Roman Okumaya Başlayacaklara Tavsiyeler

Sadet olarak siz nereden başlarsanız çizgi romanın başlangıcı sizin için orasıdır ama siz bu evrenleri dibine kadar hissetmek istiyorum ortamlarda ve toplumlarda bilgimi konuşturmak istiyorum diyorsanız farklı tavsiyem olacak bu tavsiyeyi aslında iki kol altında inceleyebiliriz.

  • Marvel

Marvel evreninin asıl dallanıp ve budaklandığı ve kaliteye ulaştığı sayıların ortaya çıktığı dönem 2004 yılında basıma başlanan “Avengers Disasambled” serisinden sonrasıdır. House of M, Secret War ve New Avengers gibi evrenler sizin için iyi bir giriş olacaktır daha sonrasında çıkış yıllarına göre Civil War, Secret Invasion gibi serileri okuyabilirsiniz bu serilerin hepsi Türkçe basılmış durumda.

Tüm bunlardan sonra Marvel Now ve Secret Wars devreye giriyor bu seriler bizim bildiğimiz “Marvel” evrenini köklü değişikliklere uğruyor.Bir çok farklı değişiklikler, yenilikler ile okurların çekilmek istendiği söylenebilir. Geçen yaz dönemlerinde başlayan bu döneme ise All New All Different Marvel deniliyor. Eğer geçmiş serileri pek okumak istemiyorsanız direk buradan da başlayabilirsiniz fakat yeni dönemin tamamen bir sıfırlama olmadığını yer yer eski dönemlere bağlandığını söyleyebiliriz.

marvel evreni

marvel evreni

  • DC Comics

DC,Marvel’in aksine tamamen evrenini 2012 yılında sıfırladı ve bu döneme New 52 ismini verdi bu dönem içerisinde tüm karakterlerinin origin hikayelerini baştan oluşturdu. Yani DC Comics okuru olacaksanız işiniz çok daha kolay yapmanız gereken tek şey bir mağazaya girip derginin köşesinde “New 52” damgasını bulmak ve o seriye konmak olacak.

dc evreni

dc comics evreni

Tabi DC nin bu sıfırlama dan önce efsanevi çizgi romanları olmadığı söylenemez ama o çizgi romanları okurken de şu anki oluşturdukları düzene bağlı olmadıklarını düşünmeli ve ona göre hareket edilmeli.

Durum kısa bir şekilde böyle diyebiliriz, daha ayrıntılı bir şekilde bilgi almak için bu konuda kendini aşmış mağaza çalışanları ile saatlerce sohbet edebilirsiniz tabii bize “yorum yaparak“‘da bu sohbeti gerçekleştirebilirsiniz.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Pingback: Çizgi Roman Alımında Okuma Zevkini Arttıracak Hususlar | DCMarvelTR

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Yeniler

Dc Marvel TR güncel bir şekilde kendi görüşlerini katarak Dc Comics ve Marvel hikayelerini çizgi romanlarını filmleri ve dizilerini eleştirir.

Gelin beraber eleştirelim ne dersiniz ?

Bazı Yazılar

Facebook

© 2016-2017 Tüm hakları DCMarvelTR'a aittir.

Yukarı