Karakter İncelemeleri

Howard the Duck Kimdir ?

Howard the Duck Kimdir ?
Howard the Duck Kimdir ?

Howard the Duck Kimdir ?

Karakteri tanıtmadan önce size bir şey itiraf etmem gerekir ki bu evrende en çok sevdiğim kahraman listesinin başında yer alan bir karakter ve bu fantastik dünyaya beni tanıştıran kişi diyebilirim.

Tam olarak tarih hatırlamasam da ailemin bana aldığı dvd ler ile tanımam ve 2009 yılında Howard the Duck Special Edition çıkması ile gönlümdeki tahtı sağlamlaştırdı diyebilirim.
Günümüz de her kitleye hitap etmeyen bir karakter olması ve çoğu kişinin tanımadığı bu karakteri sizlere ufak ufak bilgiler vererek tanıtmaya çalışacağım.

Son zamanlar’da tekrar yabancı forumlar ve blog tarafından Howard the Duck popüler olmaya doğru giden bir karakter olarak gösteriliyor fakat bir kesim hayla “ciddiye almama” konusunda kendinden ödün vermiyor. Bunu aslında biraz bilgisizlikten dolayı yapıyor olabilirler veya klasik bir söz olarak zevkler ve renkler tartışılmaz demek istiyorum, karakterin hikayesini, geçmişini, yaratılış sürecini hatta Marvel içinde yaratmış olduğu sıkıntıları biraz okuyup anlasalar tüm bu fikirlerinin gereksiz olduğunu anlayacaklar.

Howard the Duck - Ortaya Çıkış & Hikayesi

Howard the Duck – Ortaya Çıkış & Hikayesi

  • Ortaya Çıkış & Hikayesi

1973 yılı içerisinde Marvel bünyesinde çalışmış ve çalışanlar içinde en enterasan olarak kabul edilen Steve Gerber tarafından yaratılan bu karakter kısa bir süre içerisinde Gerber‘in bu evrendeki en büyük kült statüsündeki eseri haline gelmiştir. Karakterin bu evrendeki tutumu: Tüysüz maymunlar olarak nitelendirdiği insanlar arasında yaşamaya çalışan, konuşan, puro içen hatta alkolik bir karakter olmasının sebebi Gerber’e göre dönemin Amerikası üzerine görüşlerini ve eleştirilerini aktarmak için toplumsal eleştiri unsuru olarak kullanmaktan çekinmediği yer yer absürt bir mizahı olan son derece enteresan bir karakterdir.

Hikayenin devamı ise 1960 yıllarından beri tamamen süper kahramanlar tarafından çevrilmiş çizgi romanlar meydana çıkarken, Amerikan süper kahraman çizgi romanları ciddi bir popülariteye sahipti. Marvel’da Defenders, Man Thing ve Guardians of the Galaxy gibi yapımlarda önemli karakter üzerinde çalışmış olan Gerber ile firma arasında bir tatsızlık meydana gelip “telif hakkı” krizine yol açmıştı bu hikayenin devamı Gerber’i seriden ve ekmek teknesi olan Marvel‘dan ayrılmasına dek iten ve son derece gözle görülür bir popülariteye sahip olan seri olmaya devam ediyor Howard the Duck.

Bu yaşanan sürece baktığımız zaman karakterimiz Howard yalnızca Gerber‘in varoluşsal sıkıntıları ve eleştirileri çizgi romanına yansıtmasına yardımcı bir aracı olarak kalmayıp, çizgi roman tekniği açısından da ilginç sayıları oluşturmasında yardımcı oluyor. Aşırı bir popülarite sahibi olan Howard gazetelerde yayınlanarak bir çizgi banta da dönüştürülmüş, ABD başkanlığı için seçimlere bile girdiği hikayeye konu olan ama Disney’in Donald Duck’a benzerliği nedeni ile müdahalesine uğramış olan Howard karakterimiz aynı zamanda Marvel evreninin ilk sinema filmi olma gururuna erişmiş fakat bu denli popüler karakteri 1986 yılında George Lucas tarafından çekilmiş bu yapım beyaz perde de korkunç bir başarısızlığa uğruyor.

Howard the Duck - Yetişkinlere Yönelik

Howard the Duck – Yetişkinlere Yönelik

Bu başarısızlık karakter ile pekte alakası bulunmuyor, bahsettiğimiz bu karakter, öyle Rocket Rackoon gibi çıkıp haydi silah taşıyan ama eğlenceli gözüken hatta sevimli olsun diye rakun şekline sokup bir karakter çıkartalım mantığı ile piyasaya sürülmüş bir iş değil, Howard tamamen kara mizahla dolu, toplumsal gözlemleri ile ve zeki hikayelere yer veren bu evrenin sayılı yetişkinlere hitap eden bir karakter, en azından karakterin orijinal yapısına bakarsak öyle gözüküyor.

Şimdi yukarıda yazdığım çoğu Rocket Rackoon hayranları tarafından yanlış anlaşılabilir fakat benim orada yaptığım karakteri küçük görme değil arasındaki farkı belirtmek ve okuyan kitleye Howard’ı daha iyi tanıtmak amacıyla yazılmış bir metindi.

Elimde fırsat olsa okurken sıkılmayacağınızı bilsem bu karakteri bir içerikte bitiririm fakat gelen tepkiler eşliğinde karakter sevilir ve merak edilirse daha fazla bilgiler ile bu yazımızın devamı niteliğinde bir yazı daha yayınlayabiliriz.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Yeniler

Dc Marvel TR güncel bir şekilde kendi görüşlerini katarak Dc Comics ve Marvel hikayelerini çizgi romanlarını filmleri ve dizilerini eleştirir.

Gelin beraber eleştirelim ne dersiniz ?

Bazı Yazılar

Facebook

© 2016-2017 Tüm hakları DCMarvelTR'a aittir.

Yukarı