Marvel

Ghost Rider Kimdir ?

ghost rider kimdir
Ghost Rider Kimdir ?

Ghost Rider Kimdir ?

Bir seri haline getirmeyi hedeflediğimiz “Kahraman Tanıtımları” bölümünde sizlere bu yazımda en çok sevdiğim bir kişi olan “Ghost Rider” i tanıtacağım.

Hayatı

ghost rider kimdir

ghost rider kimdir

Kahramanımız ile özdeşleşmiş olan motoru ile tanışması babası sayesinde olmuştur, bir motosiklet gösterisinin yıldızı olan babası, düzenlediği gösteride hayatını kaybetmesi üzerine John Blaze, gösterimin yapıldığı karnaval alanının sahibi olan Crash Simpson tarafından evlatlık olarak alınmıştır. Genç delikanlımız babası gibi kısa sürede motosiklet gösterilerinde uzmanlaşır fakat yıllar sonra üvey babası olan Simpson’un çok nadir olarak görülen bir kan hastalığından dolayı kısa bir ömrünün kaldığı öğrenilir üvey babasını kaybetmek istemeyen John, eski bir geleneği gerçekleştirmek üzere, mephistobir adlı bir iblisi çağırmış ve ruhuna karşılık babasının tedavisine bir anlaşma yapmıştır.

Ne yazıktır ki bu fedakarlık gösterisi boşa gider çünkü üvey babası kariyerindeki en büyük motosiklet gösterisini yapmak isterken canından olur tabi yapılan anlaşma sonucu iblis emaneti almak için gelir ancak üvey babasının kızı Roxenne, üvey kardeşini kurtarmak için karanlık kitaplardan öğrendiği bir büyü ile iblisi ölümlülerin boyutundan sürer. Bu duruma oldukça sinirlenmiş olan “Mephisto“, Zarathos isimli bir iblisin ruhunu Blaze’in vücuduna yerleşmesini sağlar ve sabahları normal John Blaze iken gün batımlarında yerini ölüm meleği olarak görülen Ghost Rider’e bırakır.

Güçleri

ghost rider güçleri

ghost rider güçleri

Dayanıklılık, çeviklik, olağanüstü kuvvet gibi sıradan özellikleri gibi inanılmaz havalı olmak, düşmanlarına,düşmanlarının kurbanlarının hissettiği dehşeti, korkuyu ve acıyı hissettirebilen bir bakışı vardır. Zarathos‘un yanında getirmiş olduğu cehennem ateşi ile kendini ve sürdüğü aracı çevreleyebilir. Bu ateşin özellikleri bildiğimiz sıran ateşler gibi değil yanıcı etkisini sadece ruh üzerinde gösterir. Sürücü bu ateş ile çevriliyken bir uzvunu kaybettiği aman kolaylıkla geri oluşabilir. Johnny Blaze aslen ilk olarak Dany Katch‘in kullanmış olduğu cehennem alevi ile sarılı zincirini de ustalık ile kullanır. Marvel evreninde bu güçlerinin üstesinden gelebilen tek karakter Doctor Strange ‘dir.

Yaratıcıları

ghost rider yaratıcıları

ghost rider yaratıcıları

Karakterin yaratıcı olarak tabir edilen Fury ve Uluyan Komandolar ile tanınmış olan neredeyse tüm eserlerinde ini, cini, şeytan gibi şeyleri karıştırmayı oldukça çok seven “Gümüş Çağ” sanatçılarından olan Gary Fridrich ve Friedrich’le birçok işi olan çizer vakti zamanında Eisner’in de asistanlığını yapmış Mike Ploog’dır. Karakterin yaratılış sebebi aslında 70’li dönemlerde Amerika’yı kasıp kavurmuş olan motor akımıdır.

Giydiği Kostümler

ghost rider kostümleri

ghost rider kostümleri

Bu konu aslında kostümünden ziyade kullanmış olduğu araçlarla anlayabileceğimiz bir karakter olsa da 70 li yıllarda yaratılmış olmasının etkisi ile birlikte üzerinden deri ceketini ve kot pantolonunu hiç eksik etmez bu hali ile okuyuculara, nerede o 70’ler diye düşündürmeyi ihmal etmez.

İlişkileri

Ghost Rider İlişkileri

Ghost Rider İlişkileri

Johnny Blaze’in en bilindik ve en ünlü olan ilişkisi zamanında iblisden kendisini kurtaran üvey kız kardeşi olan Roxanne Simpson’la geçirdiği ilişkidir. Bu ilişkinin gücü ile içindeki iblisi yenmeyi bile başaran daha sonrasında iki çocuk babası olan kahramanımız sirkin yöneticiliğini yapmaya başlamıştır. Fakat olaylar her zaman iyi gitmediği için karısını ve çocuklarını bir kaza sonucu kaybetti ve bu olayın acısı ile bir süre de olsa Zarathos’a yenik düşmüştür. Kısa bir süre sonra egemenliği geri alsa da normal hayatına dönmektense tek tabanca olarak bir intikamcı olarak devam etmeyi tercih etti.

Yorum yaparak bizlere merak ettiğiniz karakterin özelliklerini veya daha detaylı bilgi isteyebilirsiniz yada istediğiniz karakter incelemesini yazarak bu serinin devamında tercih ettiğiniz karakterin incelemesini görebilirsiniz.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Yeniler

Dc Marvel TR güncel bir şekilde kendi görüşlerini katarak Dc Comics ve Marvel hikayelerini çizgi romanlarını filmleri ve dizilerini eleştirir.

Gelin beraber eleştirelim ne dersiniz ?

Bazı Yazılar

Facebook

© 2016-2017 Tüm hakları DCMarvelTR'a aittir.

Yukarı