DC Comics

Çizgi Romanlara Başlayacakların Bilmesi Gereken 5 Olay

Marvel Comics ve DC Comics

Çizgi Romanlara Başlayacakların Bilmesi Gereken 5 Olay

Marvel ve DC Comics stüdyolarının son zamanlarda çıkarttıkları filmlerin vizyona girmesi ile bu süreç biraz daha hızlanmış olsa’da bu etkiyi daha çok Marvel dünyasının öncülüğü ile başladı diyebiliriz.

Avengers : Age of Ultron filminin vizyona girmesi ile birlikte bir çok kişinin çizgi romanlara olan ilgisinin temelini oluşturdular ve bu zaman döngüsünde Civil War gibi iddialı bir yapıtın çıkması ile birlikte daha önce çizgi roman okumamış çoğu kişinin ilgisini çekmeyi başardı ve bu ilgiyi çok yakın zamanda vizyona giren Doctor Strange ile birlikte bu ilginin çitası yükselmiş oldu.

Aslında bu yeni bir olay değil görüldüğü gibi,çizgi roman okumaya 2000’li yıllardan sonra başlayan çoğu kişinin gönlünde; ortaya çıkan filmlerin , dizilerin hatta çizgi filmlerin çok ciddi bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu olay altı – yedi yılda yeni bir boyut kazanmış durumda: hem Marvel hem de DC’nin sinema ve televizyon kanalları üzerinden yarattığı “evren”ler, çizgi roman okuyucularının daha bilinçli bir şekilde, daha çok detaycı ve çok daha bilgili bir şekilde yaklaşmasına neden oluyor ama bu olay beraberinde bazı sorunları da beraberinde getirmiş oldu.

Bunun nedeni ise “evren” mantığının bu dünyalara oturtulmasıyla birlikte çizgi romanlar, diziler ve filmler birbirine yaklaşmış gibi görünse de, aralarında hayla ciddi bir fark bulunmakta.

Çizgi Romanlar ve Filmler, aslında tamamen farklı.

Çizgi Romanlar ve Filmler, aslında tamamen farklı.

  • Çizgi Romanlar ve Filmler, aslında tamamen farklı.

Yazının gidişatını daha kolay belirlemek ve sizleri fazla sıkmamak kolay okunmasını sağlamak için liste olarak hazırlıyorum, fakat olay aslında dönüp dolaşıp bu maddeye gelecek.

Her ne kadar diziler ve filmlerde belli başlı bir evren mantığının yaratılmış bu maceraların arasında bir paralellik gibi gözükmesine yol açmış olsa da, diziler ve filmler ile çizgi roman unsurları Marvel ve DC şirketleri tarafından büyük bir ölçüde ayrı tutuluyor bu konuda anlaşılacağı gibi geri kalan maddelerin bazı yerlerinde göreceğiniz gibi, izlediğimiz diziler ve filmlerde gördüğümüz olaylar çizgi romanlarda birebir şekilde aynısı işlenmiş düşüncesine kapılmak pek doğru değil.

“Filmin çizgi romanını okumak” gibi bir şey yok

“Filmin çizgi romanını okumak” gibi bir şey yok

  • “Filmin çizgi romanını okumak” gibi bir şey yok

Bu olay aslında ilk Avengers filminin ortaya çıktığı yıllarda arkadaş ortamında sık sık karşılaştığım bir soru haline gelmişti “Şimdi ben bu Avengers filmini izledim ve çok beğendim buna yönelik ben bu filmin uyarlanmış olduğu hangi çizgi romanı okumalıyım ?” gibi sorular ile karşılaşıyordum bu sorununun cevabı: Ne yazık ki bu olay kitaplardan uyarlanan filmlerin aksine çizgi romanlarda aynı isimli, aynı hikayeyi anlatan eseri alıp, filmde yaşanan olayların orijinalini okumak gibi bir durum yok.

Bir kaç ufak tefek istisnalar dışında, izlemiş olduğumuz diziler ve filmlerde tek bir çizgi roman içerisinde yaşanan hikayeleri yansıtmıyor bunun nedeni ise genellikle senaryo yazarları ve yapımcılar tarafından çizgi roman içerisinde ki temel kurgular alınıp ondan sonra hayal güçleri ile bu kurguların yeniden yorumlanması sonucu ortaya çıkıyor. Bu olaylar için bazen beş,altı çizgi roman içerisindeki ögeler toplanıyor bazen ise sadece bu ögelerden esinleniyor yada sadece karakterler kullanılıyor.

Aklınıza bir kaç şey takılıp bana Peki ama ya isimleri ? diye soracaksınız ama az sabredin bir aşağıdaki madde içerisinde anlatacağım.

İsimleri aynı olsa bile

İsimleri aynı olsa bile

  • İsimleri aynı olsa bile

Bazı durumlarda, çizgi romanlar ile filmler aynı isimleri taşıyabiliyor bazı örneklemeler verecek olursam ; Winter Soldier Captain America’nın ikinci filminin adı, aynı zamanda bir çizgi romanda var. Captain America: Civil War‘ın adı, Marvel dünyasının Civil War serisinden geliyor.

Ama bu durumlarda bile ne yazık ki hikayeler aynı olmuyor.

Çizgi roman evrenleri, film evrenlerine göre çok,çok daha büyük bir konumda

Çizgi roman evrenleri, film evrenlerine göre çok,çok daha büyük bir konumda

  • Çizgi roman evrenleri, film evrenlerine göre çok,çok daha büyük bir konumda

İnternette yavaş yavaş , henüz hiç bir filmi izlememiş potansiyel seyirciler arasında bazen karşıma çıkan bir sorun “Acaba marvel filmleri izlemeye değer mi? Çok fazla filme sahip …” gibi başlayan bir kaç soru karşıma çıktı.

Aslında endişeye düşecek kadar çok fazla filme sahip değil, filmler yanlızca birkaç yıldır bu evrenin mantığı ile oluşturuluyor. Çizgi romanlarda ise, olayın kökleri çok ama çok derinlere gidiyor. Belki de şöyle söyleyebiliriz bu olayı “Filmlerin çok fazla olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bir de çizgi romanları düşünün.”

Süper kahramanları oluşturan şirketlerin, DC Comics’in karakterleri ve Marvel karakterleri 1940’lardan beri aynı evrenleri paylaşıyorlar. Bu durum İkinci Dünya Şavaşı ile aynı yıllara den gelmekte.

Marvel’in bugün bildiğimiz şekli ile bir evren olarak kurgulanması aslında 1960’larda gerçekleşiyor fakat bu olayın kökleri 1940’lara kadar dayanmakta. Bu iki köklü şirket, bunca yıldır, her ay düzenli olarak çizgi roman çıkartıyor bu evrenlerin, paralel evrenlerin hatta alternatif zamanların ne kadar büyük ve ne kadar karmaşık olduğunu siz hayal edebilirsiniz.

O zaman "Tüm Evreni Okuruz Bizde" dediğinizde bile bu pek bir anlam ifade etmiyor.

O zaman “Tüm Evreni Okuruz Bizde” dediğinizde bile bu pek bir anlam ifade etmiyor.

  • O zaman “Tüm Evreni Okuruz Bizde” dediğinizde bile bu pek bir anlam ifade etmiyor.

Bu olay keşke olsa fakat ne yazık ki buda yetersiz kalmakta çoğu hali hazırdaki çizgi roman okuru bile bunun hayalini kurmaktadır: Karakterlerin doğuşu , Avengers’a katılışını veya güçlerinin nasıl geldiğini, Yaşadıkları maceraları ve hayatlarına nasıl devam ettiklerini sıralı bir şekilde okumak istiyor ama bu olay ne yazık ki çizgi romanlarda yer alan bir mantık değil. Bu Filmlerin kronolojisi.Filmlerin sayısı o yüzden fazla değil, hey şey birbirini sırayla ve mantık çerçevesinde takip etmekte ve olayların yaşanma döngüsü açık bir şekilde.Uzun lafın kısası, çizgi roman okurlarının ve hayranlarının ilk kabullendiği olaylardan birisi, bu tarz konularda çizgi romanlar ne yazık ki hiçbir zaman kesin bir şekilde mantığa sahip olamayacak fakat büyük hikayeleri, önemli meseleleri art arda yerleştirerek kronolojik listeler oluşturulabilir (Marvel Tarihi , DC Tarihi) gibi denemeler ama sonuç olarak “tüm evreni” okumak gibi bir cümle çokta bir mantık ifade etmiyor.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Yeniler

Dc Marvel TR güncel bir şekilde kendi görüşlerini katarak Dc Comics ve Marvel hikayelerini çizgi romanlarını filmleri ve dizilerini eleştirir.

Gelin beraber eleştirelim ne dersiniz ?

Bazı Yazılar

Facebook

© 2016-2017 Tüm hakları DCMarvelTR'a aittir.

Yukarı